موضوعات

هفته بیست و چهارم بارداری

وضعیت جنین:
صورت جنین تقریبا به طور کامل شکل گرفته است. اکنون با حضور ابروها، مژه ها و موی سر ، جنین شما بسیار زیباتر شده است.
جنین اکنون خیلی بهتر می شنود. صدای عبور هوا داخل ریه های مادر، صدای حرف زدن شما و همسرتان ، صداهای بلند مثل زنگ در. او همه اینها را می شنود.

اندازه جنین:
طول جنین حدود 21.5 سانتی متر است.
وزن او جیزی حدود 700 گرم است و هر هفته 170 گرم بر وزن او افزوده می شود. قسمت اعظم این افزایش وزن ناشی از رشد اندام ها، استخوان ها و عضلات است.

تغییرات بدنی مادر:
دیگر وقت آن رسیده که دیگران با دیدن شما متوجه حامله بودنتان بشوند. شکمتان دیگر باید شباهت بیشتری به یک زن حامله پیدا کرده باشد.
سندرم کانال کارپال (Carpal Tunnel Syndrome)
این بیماری به صورت درد مچ دست و بی حسی و گزگز انگشتان تظاهر پیدا می کند. این سندرم معمولا در افرادی که کارهای تکراری مانند تایپ کردن یا کار کردن با کامپیوتر و حتی در زنان خانه دار که فشار زیادی به مچ دست خود وارد می کنند بروز می کند. اما در دوران بارداری علت بروز این سندرم چیز دیگری است. در دوران بارداری با ادم و ورم و احتباس مایع در بافت ها ، تجمع مایع به خصوص در پایان روز در اندام های انتهایی (شامل دست ها) اتفاق می افتد. این تجمع مایع باعث ایجاد فشار بر روی اعصابی که از ناحیه مچ دست عبور می کنند می شود و این علائم را ایجاد می کند.
راهکار هایی برای رهایی از این علائم و نیز پیشگیری از ابتلا به آن

  1. دقت کنید شب ها روی دستتان نخوابید.
  2. اگر کارهای تکراری مانند نواختن پیانو، تایپ کردن ، شستشو با دست و این قبیل کارها انجام می دهید. هر چند وقت مچ دستتان را ورزش دهید.
  3. اگر دچار درد نیز شده اید از مچ بند استفاده کنید.
  4. بعد از بارداری با از بین رفتن ادم و ورم این سندرم نیز از بین می رود.

قرمزی و خارش کف دست
قطعا با شروع بارداری انتظار بروز علائمی را داشتید اما نه این همه. اکثر علائم بارداری آزار دهنده هستند. در برخی افراد کمتر و در برخی بیشترند. قرمزی و خارش کف دست در این زمان هیچ ربطی به شستشو ندارد. این هم یکی از علائم دوران بارداری است. البته کف پا نیز به همین صورت خواهد شد اما از آنجایی که دیدن کف پا کمی سخت است شاید متوجه آن نشده باشید.
با اینکه این موضوع می توان یک علامت عادی در حاملگی باشد ، حتما این موضوع را با ماما یا پزشک خود در میان بگذارید. زیرا این علامت می تواند نشان دهنده یک عارضه جدی و نادر در بارداری به نام کلستاز بارداری باشد. این قرمزی درمان خاصی ندارد و باید تا زمان زایمان صبر کنید. علائم عجیب دیگری نیز در انتظار شما هستند مانند احساس طعم آهن در دهان، تغییر بینایی، افزایش بزاق دهان و غیره . در این مدت فقط سعی کنید این قرمزی را بیشتر نکنید. به عنوان مثال در معرض گرمای زیا قرار نگیرید. دوش آب داغ نگیرید و به هیچ وجه در دوران بارداری در وان آب گرم ننشینید.
آزمایشات
بین هفته 24 تا 30 برای شما آزمایش تست تحمل گلوگز (GTT) درخواست خواهد شد. میزان غیر طبیعی قند در این دوران می تواند نشان دهنده ابتلا به دیابت بارداری باشد.

علائم شایع

  • میگرن

اگر سردرد شما چند روز طول کشید، سردرد خیلی شدید بود و علائمی مثل تهوع و تغییر بینایی حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. اگر اولین بار است که این مشکل را تجربه می کنید سریعا خود را به بیمارستان برسانید ، ممکن است این یک سردرد معمولی نباشد. اما اگر با ماما یا پزشک خود مشورت کردید و بررسی های لازم انجام شد، شاید شما دچار میگرن شده باشید. به مواد غذایی که می خورید دقت کنید و چیزهایی که باعث تشدید سردرد در شما می شوند را شناسایی کرده و از آنها پرهیز کنید.

  • احساس کشیدگی زیر شکم

با بزرگ شدن رحم لیگامان ها، عضلات و رباط های نگه دارنده رحم نیز کشیده شده و درد مبهمی در ناحیه زیر شکم ایجاد می کنند. این درد می تواند طبیعی باشد. اما اگر احساس انقباض یا گرفتگی در ناحیه زیر شکم دارید (دردی مانند درد دوران پریود) حتما به بیمارستان مراجعه کنید.

  • تاری دید

تاثیر هورمون در بارداری می تواند باعث التهاب عدسی چشم شود. در نتیجه کمی تاری دید در دوران بارداری طبیعی خواهد بود. البته این موضوع را هم باید حتما به ماما یا پزشک خود اطلاع دهید.
در این دوران سعی کنید تا حد امکان از لنز استفاده نکنید. هنگام بیرون رفتن عینک آفتابی بزنید . این مشکل بعد از زایمان از بین خواهد رفت.

  • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

  • گرفتگی پاها

فشار ناشی از وزن رحم و یا جنین بر روی اعصابی که از لگن عبور می کنند و به پاها می رسند می تواند گرفتگی و اسپاسم در ناحیه پا ایجاد کند. برای بهبود این مشکل سعی کنید تغییر وضعیت دهید.

  • ورم پاها و مچ پا

به علت تجمع مایع به خصوص در اندام های تحتانی مچ پاها ورم می کنند. برای جلوگیری از بروز آن هر زمان که می نشینید پایتان را بالا قرار دهید. مثلا روی یک میز کوچک یا چند تا بالش.