موضوعات

هفته بیست و سوم بارداری

وضعیت جنین:
از این هفته جنین به سرعت وزن اضافه می کند. به طوری که تا 4 هفته آینده وزن جنین دوبرابر خواهد شد.
پوست جنین تقریبا کامل شده است با این حال کمی عجیب به نظر می رسد زیرا هنوز بافت چربی زیر پوست تشکیل نشده است. در حال حاضر عروق خونی زیر پوست ، پوست جنین را قرمز رنگ نشان می دهند. استخوان ها و اعضای بدن جنین نیز از بیرون کمی مشخص هستند. نگران نباشید بعد از به وجود آمدن بافت چربی شکل ظاهری بدن او بهتر خواهد شد.
تاکنون شما فقط قادر به سمع صدای قلب جنین به وسیله ی دستگاه داپلر بودید. اما از این به بعد با استفاده از یک گوشی پزشکی معمولی (استتوسکوپ) نیز می توانید به صدای قلب او گوش دهید.

اندازه جنین:
طول جنین حدود 20 سانتی متر و وزن او بیش از 500 گرم است.


تغییرات بدنی مادر:
تا این زمان تغییرات زیادی را شاهد بودید. حواس پرتی ، بزرگ شدن پاها ، خطوط روی پوست ، خشکی و خارش پوست و حتی قرمز تر شدن کف دست و پا. اما حالا کم کم یک خط عمودی روی شکمتان ایجاد خواهد شد که به آن لینه آ نیگرا گفته می شود. این خط از ناف به سمت پایین امتداد میابد و در زنان با پوست تیره بیشتر مشهود است.
همچنین هاله اطراف نوک پستان بزرگ تر و تیره تر می شود. لک ها و کک و مک های روی پوستتان تشدید می شود.
ماسک حاملگی یا کلوآسما در برخی زنان به وجود می آید. ماسک حاملگی به صورت لک هایی اطراف بینی ، روی پیشانی و دور چشم ها تظاهر پیدا می کند. نگران نباشید چند ماه بعد از زایمان تمامی این لک ها به مرور از بین خواهند رفت.

تکنیک های آرام سازی
دیگر زمان آن رسیده که برای آرامش خود و دور کردن استرس ها تکنیک های ریلکسیشن وآرام سازی را به کار گیرید.
در دوران بارداری یوگا ورزش مناسبی است اما شما می توانید از تکنیک زیر نیز برای آرام سازی استفاده کنید:
در یک محیط آرام بنشینید. چشمان خود را ببندید و یک صحنه ی زیبا و آرامش بخش مثل ساحل دریا و یا طبیعت را تصور کنید.
به آرامی و از طریق بینی نفس بکشید.
در همین حین عضلات خود را شل کنید. این کار را از یک نقطه شروع کنید. مثلا از بالا عضلات صورتتان را شل کنید. سپس گردن، دست ها ، عضلات بدن ، پاها و در نهایت از بالا به پایین تا انشگتان پا را شل کنید.
متاسفانه خوابیدن برای شما قرار نیست آسان تر شود. سعی کنید به پهلو بخوابید. می توانید از بالش های مخصوص دوران بارداری استفاده کنید و یا یک بالش بین زانوهایتان قرار دهید و زانو ها را کمی خم کنید.
سعی کنید همیشه یک بطری آب در کنار خود داشته باشید. مصرف مناسب مایعات در دوران بارداری بسیار مهم است.


علائم شایع:

  • حرکات جنین

از این به بعد باید به حرکات و لگد زدن های جنین عادت کنید. این لگد ها قرار است محکم تر و حتی گاهی دردناک باشد.

  • افزایش اشتها

عجیب نیست اگر احساس کنید می خواهید تمام غذاهای آشپزخانه را ببلعید. درست است که باید در دوران بارداری وزن اضافه کنید. اما اگر وزن شما از حالت طبیعی بیشتر شده (به تشخیص کارشناس مربوطه) سعی کنید خود را با خوردن میوه ، سبزیجات و سالاد در طول روز و بین وعده های غذایی سیر کنید.

  • گزگز و بیحسی انگشتان دست

ادم و ورم در دوران بارداری بر اعصاب رد شده از ناحیه مچ دست فشار وارد می کنند. در نتیجه ممکن است در اثر این فشار و یا ابتلای مادر به سندرم تونل کارپال انشگتان دست بی حس شوند و یا احساس مورمور شدن و گزگز دستان به وجود بیاید. اگر مدت طولانی با کامپیوتر کار می کنید و یا از مچ دستتان زیاد کار می کشید ، هر چندوقت یکبار دستتان را کمی ورزش دهید.

  • سوزش سر دل

برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.

  • نفخ

هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.
احساس دردهای دوره ای در ناحیه پا
اگر به طورت دوره ای درد در ناحیه پایتان احساس می کنید می تواند به این دلیل باشد که جنین بر روی اعصاب سیاتیک فشار وارد کرده است.

  • خر و پف

ممکن است همسرتان بگوید که شما خر و پف می کنید. حرف او را باور کنید. احتقان بینی و اثر هورمون ها بر سیستم تنفسی در دوران بارداری می تواند باعث خر و پف در دوران بارداری شود. نگران نباشید بعد از زایمان این عادت برای شما باقی نمی ماند.
چند توصیه برای برطرف کردن خر و پف در دوران باردای
برای رفع این مشکل بهتر است محیط اتاق را با استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا و یا قرار دادن یک ظرف آب بر روی بخاری مرطوب نگه دارید.
از بالش مناسب استفاده کنید به گونه ای که سرتان بالاتر از سطح بدن قرار گیرد.