موضوعات

هفته بیست و دوم بارداری

وضعیت جنین:

  1. جنین اکنون مژه ، ابرو و حتی موی سر دارد.
  2. اگر می توانستید جنین را ببینید متوجه می شدید که موهای او اکنون سفید هستند زیرا هنوز پیگمان ها (رنگدانه ها) تکامل نیافته اند.
  3. حس لامسه جنین کامل شده و اکنون او قادر است به اطراف چنگ بزند و یا چیزی را نگه دارد. از آنجایی که درون رحم چیزی برای بازی پیدا نمی شود او بند را می گیرد. اما جای نگرانی نیست بند ناف محکم تر از این است که جنین بتواند به آن آسیب بزند.
  4. حس بینایی جنین قوی تر شده و اکنون می تواند نور و تاریکی را از هم افتراق دهد.
  5. او اکنون قادر است صداهای بلند اطراف، صدای ضربان قلب شما، صدای حرکت دستگاه گوارش و گردش خون شما را بشنود.اندازه جنین:
وزن جنین بالاخره به نیم کیلوگرم رسیده است.
طول جنین حدود 20 سانتی متر است.تغییرات بدنی مادر:
بزرگ شدن پاها

در هفته 22 بارداری ارتفاع رحم به حدود 2 سانتی متر بالاتر از ناف می رسد. اما رحم تنها چیزی نیست که در حال رشد کردن است.
احساس می کنید کفش هایتان تنگ شه اند. البته ورم پاها در بارداری امری طبیعی است و یکی از علل بزرگ شدن پاها می تواند همین باشد. اما اگر یادتان باشد ، هورمون ریلکسین در دوران بارداری عضلات و مفاصل را شل و نرم کرده است تا جنین هنگام زایمان بتواند به راحتی از کانال استخوانی لگن عبور کند. این هورمون بر مفاصل و استخوان های ریز موجود در پا نیز تاثیر می گذارد.در نتیجه رباط ها و عضلت نمی توانند این استخوان ها را محکم کنار هم نگه دارند، پس از هم کمی فاصله می گیرند و به نظر می آید که پای شما بزرگ شده است.
انقباضات براکستون هیکس
ممکن است انقباضات نامنظمی در شکم خود احساس کنید. شاید این انقباضات یکبار اتفاق بیافتند و تا مدت ها دیگر خبری از آن نباشد. ماما یا پزشک خود را در جریان قرار دهید. انقباض رحم در این هفته ها می تواند امری طبیعی باشد که به آن اقباضات براکستون هیکس می گویند و یا ممکن است علامتی از زایمان زودرس باشد. به هر حال علت موضوع باید بررسی شود.علائم شایع
نارضایتی از خود

برخی زنان نسبت به تغییر جسمی خود ، چاق شدن ، بزرگ شدن شکم و سایر تغییرات بدنی واکنش منفی نشان می دهند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. برخی فکر می کنند دیگر جذاب نیستد و یا زشت شده اند. باید بدانید که مادر شدن افتخاری است که نسیب شما شده و باید با غرور بیشتری راه بروید نه اینکه احساس خجالت کنید. اگر علائم افسردگی در خود می بینید قبل از اینکه دیر شود به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کنید.
درد پشت
با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.
افزایش ترشحات واژن
تحت تاثیر هورمون استروژن و افزایش جریان خون به ناحیه لگن ، ترشحات وازن در دوران بارداری افزایش میابند و به آن لکوره می گویند. ترشحات طبیعی در این دوران باید بیر نگ یا مایل به سفید و بدون بو باشند.
در این زمان برای جذب ترشحات به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنید. همچنین استفاده از دوش واژینال در این دوران اکیدا منع دارد.
سردرد
با افزایش فشار خون احتمال بروز سردرد بیشتر می شود. گرسنگی ، استرس و بسیاری عوامل دیگر می توانند زمینه ساز بروز سردرد باشند. در هر حال در صورت وقوع سردرد حتما پزشک خود را در میان بگذارید.
سرگیجه
افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.