موضوعات

هفته بیست و یکم بارداری

وضعیت جنین:
شاید با این همه حرکت و لگدی که جنین به شما می زند باور نکنید که او به اندازه ی یک نوزاد در طول روز می خوابد. بله، جنین شما اکنون 12 تا 14 ساعت در طول شبانه روز می خوابد.
جنین اکنون مایع آمنیوتیک را می بلعد. این کار نه تنها به جذب مواد مورد نیاز وی کمک می کند بلکه در بلوغ دستگاه گوارش نیز نقش مهمی ایفا می کند.
حس چشایی اکنون در جنین به وجود به وجود آمده و او می تواند طعم ها را تشخیص دهد.
برخی تحقیقات نشان داده اند، طعم مایع آمنیوتیک با توجه به غذایی که مادر می خورد در روزهای مختلف متفاوت است. بنابراین ممکن است نوزاد بعد از تولد به برخی طعم ها آشنا باشد.

اندازه جنین:

طول جنین اکنون 17.5 سانتی متر است.تغییرات بدنی مادر:
نیمی از زنان در طول بارداری خود بر روی پوست خود استریا می بینند. استریا یا خطوط ایجاد شده در اثر کشش بافت زیرین پوست، می تواند به دلیل کمبود کلاژن پوست به وجود بیاید و یا ممکن است کاملا ژنتیکی باشد. به هر حال این خطوط صورتی رنگ عموما در نواحی ای از بدن مثل روی شکم، ران ها، پستان ها و بازو به وجود می آیند. در حقیقت برای جلوگیری از به وجود آمدن آنها کار چندانی نمی توان انجام داد. اما وزن گیری آهسته و مداوم به جای افزایش وزن ناگهانی ، مرطوب نگه داشتن پوست و استفاده از برخی کرم های مخصوص دوران بارداری ممکن است در کاهش بروز این مشکل موثر باشند. ممکن است این خطوط با خارش و خشکی پوست همراه باشند در این صورت پوست خود را با استفاده از کرم های مخصوص و یا روغن زیتون کمی چرب نگه دارید.
با ورود به نیمه دوم بارداری اضطراب شما نیز کمتر خواهد شد. با بزرگ شدن شکم، احساس کردن حرکات جنین و شنیدن صدای قلب او ، بارداری برای شما مسلم خواهد شد و شاید تا این زمان تا این حد به این موضوع فکر نکرده بودید که واقعا قرار است مادر شوید.
با شل شدن رباط ها و عضلات باید مراقب حرکات خود باشید. شما بسیار آسیب پذیرتر از قبل شده اید.انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری ، شنا و یوگا وضعیت جسمانی خود را در حر مطلوب نگه دارید.
با افزایش 50 درصدی حجم خون ، مچ پایتان به احتمال زیاد ورم خواهد کرد. از ایستادن های طولانی مدت و یا نشستن در یک وضعیت ثابت برای مدت طولانی پرهیز کنید.علائم شایع

افزایش اشتها
حال که حالت تهوع از بین رفته اشتهای شما چند برابر شده و نمی توانید در مقابل خوردن مقاومت کنید. در انتخاب مواد غذایی خود دقت کنید. مصرف زیاد مواد قندی شما را مستعد ابتلا به دیابت بارداری خواهد کرد.
گرفتگی و احتقان بینی
با افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و همچنین مخاط دستگاه تنفسی ، بینی شما حساس تر شده و شاید از گرفتگی و احتقان بینی شکایت داشته باشید. حتی برخی زنان در این دوران خون دماغ می شوند. سعی کنید در منزل یا محیط کارتان رطوبت کافی ایجاد کنید. می توانید این کار را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز و یا گذاشتن یک ظرف آب بر روی بخاری انجام دهید.
سرگیجه
افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
درد پشت
با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.
گرفتگی پاها
فشار ناشی از وزن رحم و یا جنین بر روی اعصابی که از لگن عبور می کنند و به پاها می رسند می تواند گرفتگی و اسپاسم در ناحیه پا ایجاد کند. برای بهبود این مشکل سعی کنید تغییر وضعیت دهید.