موضوعات

هفته بیستم بارداری

وضعیت جنین:
جنین هنوز بسیار کوچک است و فضای زیادی در اختیار دارد و می تواند به راحت حرکت کند.
در این هفته می توانید جنسیت جنین را با انجام یک سونوگرافی ساده متوجه شوید. جنیسیت جنین را با بررسی دستگاه تناسلی او تشخیص می دهند. اگر جنین شما دختر باشد، رحم او در این هفته کامل خواهد شد و کانال واژن کم کم شکل خواهد گرفت. حتی درون تخمدان های او بیش از 2 میلیون سلول تخمک در حال رشد هستند. شاید نمی دانستید اما سلول های تخمک که بعدها قرار است با اسپرم لقاح انجام دهند و منجر به بارداری شوند، در دوره جنین همگی در تخمدان جنین به وجود می آیند و بعد از بلوغ فعال می شوند.
اگر جنین شما پسر باشد ، تاکنون بیضه هایش تشکیل شده اند اما هنوز داخل شکم هستند. بیضه ها چند هفته دیگر پس از تشکیل شدن کیسه بیضه با اسکروتوم به بیرون از شکم و به داخل این کیسه ها مهاجرت خواهند کرد.اندازه جنین:
وزن جنین حدود 280 گرم است.
طول جنین 16.5 سانتی متر است.تغییرات بدنی مادر:
رشد بیشتر موها و ناخن ها

شاید متوجه پر پشت شدن موهایتان شده باشید. تحت تاثیر هورمون ها جریان خون در بافت های بدن افزایش میابد. افزایش خونرسانی به فولیکول های مو باعث رسیدن مواد مغذی بیشتری به فولیکول مو شده و در نتیجه رشد موها بیشتر خواهد شد. همچنین ناخن ها نیز استحکام بیشتری میابند. اما به اینها دل خوش نکنید. موهای اضافی که در این دوران رشد کرده اند پس از زایمان کم کم میریزند. به همین دلیل برخی افراد تصور می کنند که پس از زایمان دچار ریزش موی شدید شده اند. اما در واقع اینطور نیست. اینها همان موهایی هستنند که به واسطه اثر هورمون ها در دوران بارداری رشد کرده بودند.


علائم شایع:
سوزش سر دل
برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.
سرگیجه
افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
درد پشت
با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.
افزایش ترشحات واژن
تحت تاثیر هورمون استروژن و افزایش جریان خون به ناحیه لگن ، ترشحات وازن در دوران بارداری افزایش میابند و به آن لکوره می گویند. ترشحات طبیعی در این دوران باید بیر نگ یا مایل به سفید و بدون بو باشند.
در این زمان برای جذب ترشحات به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنید. همچنین استفاده از دوش واژینال در این دوران اکیدا منع دارد.
شل شدن دندان ها
با اثر هورمون ها بر روی بافت ها و استخواند ها ممکن است احساس کنید که دندان هایتان کمی شل و لق شده اند. البته باید این موضوع را از بیماری لثه به نام پریودنتیس (Periodontitis) افتراق دهید.