موضوعات

هفته نوزدهم بارداری

وضعیت جنین:

  1. رشته های عصبی جنین اکنون بین مغز و عضلات ارتباط برقرار کرده اند. غضروف های نرم در حال تبدیل شدن به استخوان هستند. در نتیجه او اکنون کنترل بیشتری بر حرکات خود دارد.
  2. روی پوست جنین ماده سفید و چسبناکی به نام ورنیکس در حال تشکیل شدن است. این ماده از سلول های مرده سطح پوست، لانوگو یا همان موهای ظریف که سطح بدن جنین را پوشانده و چربی های ترشح شده از غدد بدن جنین تشکیل شده است. ورنیکس از پوست جنین در مقابل اثر مستقیم مایع آمنیون محافظت می کند. تصور کنید شما 9 ماه درون آب باشید، پوستتان چه شکلی خواهد شد. بنابراین وجود این ماده برای سالم و چروک نشدن پوست ضروری است.


اندازه جنین:
طول جنین اکنون 15 سانتی متر است.تغییرات بدنی مادر:
گرفتگی و کرامپ پاها

با وجود درد پشت و کمر ، شب نیاز به یک خواب راحت و آسوده دارید اما این بار گرفتگی پاها شما را بیدار نگه می دارد. اسپاسم های ناگهانی و دردناک پاها به خصوص در سه ماهه دوم و سوم شیوع بیشتری دارند. فشار ناشی از وزن رحم و جنین بر اعصاب و اعضای لگنی عامل این قضیه است.
ممکن است شب ها اسپاسم و گرفتگی پا بیشتر شما را اذیت کند. به هر حال عضلات پا در طول روز وزن بیشتری را حمل می کنند، همچنین با افزایش حجم و جریان خون کار عضلات و عروق چند برابر شده است و وقوع همچین جریانی دور از انتظار نخواهد بود.
برای برطرف کردن گرفتگی پا، پایتان را بکشید و مچ پا را به داخل خم کنید.
درک حرکات جنین
شاید اطرافیان به شما گفته باشند که در این مقطع از حاملگی باید حرکات جنین را احساس کنید. اما شما هنوز چیزی احساس نکرده اید!
درک حرکات جنین در این زمان شاید چیزی خلاف انتظار شما باشد. اکثر زنان بین هفته 18 تا 22 بارداری برای اولین بار حرکت جنین خود را احساس می کنند. حرکت جنین مانند عبور گاز در روده هاست. شاید تصور کنید که غذایی که خورده اید در معده تان جابجا می شود. در هر حال حرکت جنین در این هفته ها به این شکل احساس می شود.
البته جثه مادر نیز در این امر بی تاثیر نیست. هر چقدر لاغر تر باشید حرکات جنین خود را بیشتر احساس خواهید کرد.
همچنین وضعیت جنین به هنگام لگد زدن نیز در اینکه شما آن را احساس کنید یا نه تاثیر دارد.
افزایش احتمال ابتلا به عفونت قارچی واژن در دوران بارداری
در سه ماهه دوم بیش از هر زمان دیگر شما مستعد ابتلا به عفونت قارچی واژن هستید. با توجه به اینکه در دوران بارداری مصرف بسیاری از داروها منع مصرف دارد، کنترل عفونت کمی دشوار خواهد شود. بنابراین بهترین راه پیشگیری است.علائم شایع:
استریا در پوست

شاید روی پوست شکمتان خطوطی را مشاهده کرده باشید که ابتدا کمی صورتی رنگ هستند و با گذشت زمان به خطوط سفید رنگ تبدیل می شوند. این مشکل می تواند ارثی باشد و نیز ممکن است در اثر کمبود کلاژن پوست و در نتیجه کشیده شدن آن به وجود بیاید. اگر افزایش وزن در بارداری کم کم و پیوسته صورت گیرد و نه به طور ناگهانی شاید این خطوط کمتر ایجاد شوند.
درد پشت
با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.
سوزش سر دل
برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.
سرگیجه
افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
درد پشت
با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.
گرفتگی و احتقان بینی
با افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و همچنین مخاط دستگاه تنفسی ، بینی شما حساس تر شده و شاید از گرفتگی و احتقان بینی شکایت داشته باشید. حتی برخی زنان در این دوران خون دماغ می شوند. سعی کنید در منزل یا محیط کارتان رطوبت کافی ایجاد کنید. می توانید این کار را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز و یا گذاشتن یک ظرف آب بر روی بخاری انجام دهید.