موضوعات

هفته هجدهم بارداری

وضعیت جنین:

  1. جنین دیگر به اندازه ای بزرگ شده که کم کم بتوانید چرخیدن و حرکاتش را احساس کنید. ممکن است برای برخی زنان چند هفته دیگر طول بکشد تا این حرکات را احساس کنند.
  2. جنین شما اکنون خمیازه می کشد.
  3. سیستم عصبی جنین در حال تکامل است و اکنون غلاف میلین اطراف رشته های عصبی او تشکیل شده است. همچنین سلول های مغزی تکامل بیشتری یافته اند و حس بویایی، چشایی ، لمس و غیره کم کم در جنین در حال شکل گیری هستند.


اندازه جنین:
طول جنین حدود 14 سانتی متر است.
وزن او حدود 140 گرم است.


تغییرات بدنی مادر:

  • درد پشت و کمر بیشتر می شود.

با بزرگ شدن شکم نقطه ثقل بدن شما جابجا می شود. در نتیجه برای حفظ تعادل بدن باید خود را با شرایط جدید وقف دهد. شکل ستون فقرات در این دوران تغییر می کند و قوسی در کمر به سمت جلو ایجاد می شود که به آن لوردوز حاملگی می گویند. تحت این شرایط هورمون ریلکسین در بدن شما باعث شل شدن رباط ها، مفاصل و عضلات نیز می شود و فشار ناشی از تمام این تغییرات بر روی نخاع و اعصاب می تواند باعث ایجاد کمر درد و درد پشت شود.
بهتر است زمانی که نشسته اید پایتان را روی یک میز کوچک یا چند بالش قرار دهید تا پاهایتان آویزان نمانند.

  • سوزش سر دل با بزرگ شدن رحم بیشتر می شود.

توصیه می شود به آرامی غذا بخورید و در هر وعده مقدار غذای کمی میل کنید. در عوض تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید.
پس از صرفل غذا بلافاصله دراز نشکید.
همزمان با غذا مایعات مصرف نکنید.
هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید.

  • سرگیجه و افت فشار

برای جلوگیری از افت فشار و سرگیجه سعی کنید به آرامی از وضعیت خوابیده به نشسته و از نشسته به ایستاده تغییر حالت دهید.

  • بزرگ شدن پاها

با شل شدن رباط ها و عضلات تحت تاثیر هورمون ریلکسین استخواند های پا نیز شل تر در کنار هم قرار می گیرند و در نتیجه به نظر می آید که پاهای شما بزرگ شده اند.علائم شایع

درک حرکات جنین
با بزرگ تر شدن جنین شما قادر به درک حرکات وی خواهید بود.
گرفتگی پاها
فشار ناشی از وزن رحم و یا جنین بر روی اعصابی که از لگن عبور می کنند و به پاها می رسند می تواند گرفتگی و اسپاسم در ناحیه پا ایجاد کند. برای بهبود این مشکل سعی کنید تغییر وضعیت دهید.
ادم و ورم پاها
با افزایش حجم خون و مایع میان بافتی و نیز فشار ناشی از وزن رحم و جنین بر روری عروق و اعصاب عبور کرده از لگن ممکن است در اثر ایستادن یا نشستن های طولانی مدت ادم و ورم در ناحیه پاها به خصوص مچ پا مشاهده گردد. برای جلوگیری از این مشکل به هنگاه نشستن پای خود را بالاتر قرار دهید. مثلا روی یک میز کوچک، زیر پایی یا چند بالش. اگر مدت طولانی ناچارید بنشینید. هر یک ساعت بلند شوید و کمی راه بروید. رفتن به استخر نیز می تواند کمک کننده باشد زیرا حداقل به مدت چند ساعت اثر جاذبه را از روی شما بر می دارد.
استریا در پوست
شاید روی پوست شکمتان خطوطی را مشاهده کرده باشید که ابتدا کمی صورتی رنگ هستند و با گذشت زمان به خطوط سفید رنگ تبدیل می شوند. این مشکل می تواند ارثی باشد و نیز ممکن است در اثر کمبود کلاژن پوست و در نتیجه کشیده شدن آن به وجود بیاید. اگر افزایش وزن در بارداری کم کم و پیوسته صورت گیرد و نه به طور ناگهانی شاید این خطوط کمتر ایجاد شوند.
نفخ
هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.
احساس دردهای دوره ای در ناحیه پا
اگر به طورت دوره ای درد در ناحیه پایتان احساس می کنید می تواند به این دلیل باشد که جنین بر روی اعصاب سیاتیک فشار وارد کرده است.
واریس عروق
برجسته و مشخص شدن عروق به خصوص در ناحیه پاها به علت افزایش حجم و جریان خون و همچنین فشار وارده از طرف رحم بر روی عروقی که از لگن عبور کرده و به پاها می رسند ، اتفاق می افتد. شاید نتوان به طور کامل از بروز این مسئله جلوگیری کرد اما شدت و احتمال بروز آن را با انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری و پیاده روی های منظم برای حفظ و تقویت گردش خون می توان کاهش داد.