موضوعات

هفته هفدهم بارداری

وضعیت جنین:

 1. از این زمان به بعد ضربان قلب جنین به واسطه مغز ، منظم شده و حدود 140 تا 150 بار در دقیقه می تپد.
 2. جنین در حال تقویت مهارت مکیدن و بلعیدن خود است.
 3. اثر انگشت جنین در این هفته شروع به شکل گیری می کند. اکنون فرزند شما نیز موجودی منحصر به فرد است.
 4. گوش های جنین کامل شده اند و می توانند صداها را بشنوند. به خصوص صداهای بلند مانند صدای پارس سگ و یا زنگ در را می شنوند و به آن عکس العمل نشان می دهند.
 5. چشمان جنین کامل شده اند وحتی می توانند نورهایی را ببیند. البته پلک ها هنوز بسته هستند.


اندازه جنین:
وزن جنین حدود 100 گرم است.
اندازه جنین اکنون 12.5 سانتی متر است.


تغییرات بدنی مادر:
افزیش ترشحات واژن و حساسیت بیشتر به برخی آلرژن ها در این دوران طبیعی هستند. اکنون شکم شما نیز بزرگ تر شده و شاید اطرافیان بخواهند آن را لمس کنند.
افزایش اشتهای شما شاید حتی به قدری باشد که در مقابل غذا نتوانید جلوی خود را بگیرید. به خاطر داشته باشید که برای وزن گیری مناسب در طول بارداری باید حواستان به چیزهایی که می خورید باشد. درست است که شما اکنون 2 نفر هستید، اما این بدان معنی نیست که باید به اندازه دو نفر غذا بخورید.


علائم شایع

 • خر و پف

ممکن است همسرتان بگوید که شما خر و پف می کنید. حرف او را باور کنید. احتقان بینی و اثر هورمون ها بر سیستم تنفسی در دوران بارداری می تواند باعث خر و پف در دوران بارداری شود. نگران نباشید بعد از زایمان این عادت برای شما باقی نمی ماند.
چند توصیه برای برطرف کردن خر و پف در دوران باردای
برای رفع این مشکل بهتر است محیط اتاق را با استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا و یا قرار دادن یک ظرف آب بر روی بخاری مرطوب نگه دارید.
از بالش مناسب استفاده کنید به گونه ای که سرتان بالاتر از سطح بدن قرار گیرد.

 • رشد پستان ها

فعالیت بیشتر هورمون ها و غدد تولید کننده شیر باعث می شوند که پستان های شما همچنان رشد کنند.
احساس دردهای دوره ای در ناحیه پا
اگر به طورت دوره ای درد در ناحیه پایتان احساس می کنید می تواند به این دلیل باشد که جنین بر روی اعصاب سیاتیک فشار وارد کرده است.

 • شل شدن دندان ها

با اثر هورمون ها بر روی بافت ها و استخواند ها ممکن است احساس کنید که دندان هایتان کمی شل و لق شده اند. البته باید این موضوع را از بیماری لثه به نام پریودنتیس (Periodontitis) افتراق دهید.

 • استریا در پوست

شاید روی پوست شکمتان خطوطی را مشاهده کرده باشید که ابتدا کمی صورتی رنگ هستند و با گذشت زمان به خطوط سفید رنگ تبدیل می شوند. این مشکل می تواند ارثی باشد و نیز ممکن است در اثر کمبود کلاژن پوست و در نتیجه کشیده شدن آن به وجود بیاید. اگر افزایش وزن در بارداری کم کم و پیوسته صورت گیرد و نه به طور ناگهانی شاید این خطوط کمتر ایجاد شوند.
سعی کنید پوست خود را مرطوب نگه دارید. برای این کار می توانید از کرم های مخصوص استفاده کنید. البته هیچ پمادی تا کنون نتوانسته جلوی این موضوع را به طور کامل بگیرد. اما می توان با استفاده از این پماد ها تا حدودی مشکل را کاهش داد.

 • درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.

 • سوزش سر دل

برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.

 • سردرد

با افزایش فشار خون احتمال بروز سردرد بیشتر می شود. گرسنگی ، استرس و بسیاری عوامل دیگر می توانند زمینه ساز بروز سردرد باشند. در هر حال در صورت وقوع سردرد حتما پزشک خود را در میان بگذارید.

 • نفخ

هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.

 • سرگیجه

افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.