موضوعات

هفته شانزدهم بارداری

وضعیت جنین:
استخوان ها و عضلات پشت تکامل بیشتری یافته اند. در نتیجه جنین قادر است سر خود را بلند کند.
چشمان جنین هنوز بسته است. اما جنین قادر است چشم های خود را حرکت کند و نورهایی را ببیند.
مژه های جنین در حال رشد هستند. جنین اکنون ابرو و مژه دارد.
پوست جنین تشکیل شده اما هنوز بسیار نازک است به طوری که عروق جنین به صورت خطوط قرمز رنگ مشخص هستند.
در هفته 16 حاملگی جنین می تواند صداهای اطراف را بشنود. برخی تحقیقات نشان داده اند که جنین می تواند آهنگ ها و یا آوازهایی که مادر در دوران بارداری می خواند و یا زیاد به آن گوش می دهد را بشنود و بعد از تولد با این آواز ها آشنا باشد.

اندازه جنین:
طول جنین اکنون حدود 12.5 سانتی متر است.
وزن جنین چیزی حدود 100 گرم است.


تغییرات بدنی مادر:
افزایش وزن در سه ماهه دوم

در هفته شانزدهم شکم شما دیگر کاملا بارداری را نشان می دهد و دیگر نمی توان آن را با چاقی اشتباه گرفت. توجه داشته باشید که در طول بارداری شما باید افزایش وزن داشته باشید. بنابراین سعی نکنید جلوی خود را بگیرید و یا از این افزایش وزن جلوگیری کنید. البته وزن گیری در دوران بارداری الگوی خاصی دارد و باید کم کم و مداوم بر وزن شما افزوده شود. تا زمانی که تغذیه مناسب در کنار فعالیت و ورزش های مخصوص دوران بارداری را داشته باشید ، جای نگرانی نیست.
احتقان بینی
محیط رحم تنها جایی نیست که دچار احتقان و التهاب می شود. هرومون ها باعث افزایش حجم و جریان خون در تمام نقاط بدن به خصوص مخاط دستگاه تنفسی و بینی می شود. ممکن است حتی دچار گرفتگی بینی ، آبریزش و خون دماغ شوید. تنها به تشخیص کارشناس شما قادر به استفاده از اسپری بینی سالین و یا داروهای دیگر هستید. مرطوب نگه داشتن محیط خانه می تواند علائم آزار دهنده را کاهش دهد.

جنسیت جنین
برخی باور دارند که اگر در این دوران ضربان قلب جنین کمتر از 140 بار در دقیقه باشد، جنین پسر است و اگر بایشتر از 140 بار باشد جنین دختر است.
حقیقت این است که هنوز هیچ دلیل قانع کننده و علمی ای که صحت این موضوع را نشان دهد وجود ندارد. شما باید تا انجام سونوگرافی بعدی صبر کنید.


علائم شایع
درد پشت

با بزرگ شدن شکم ، فرم ستون فقرات تغییر می کند. ممکن است دچار کمی درد در ناحیه پشت و کمر شوید. با استفاده از تشک و بالش مناسب و نیز ماساژ می توانید این درد را کاهش دهید.
خونریزی و حساسیت لثه ها
التهاب لثه در دوران بارداری امری طبیعی است حتی ممکن است در اثر استفاده از مسواک و نخ دندان دچار خونریزی شود. از مسواک های نرم تر در این دوران استفاده کنید. اما هرگز بهداشت دهان و دندان خود را نادیده نگیرید. مشکلات دهان و دندان می تواند باعث زایمان زودرس شود.
رشد پستان ها
پستان ها همچنان به رشد خود ادامه می دهند. نگران نباشید. با زایمان و پس از شورع شیردهی اندازه پستان هایتان کم کم به حالت قبلی نزدیک می شود.
واریس عروق
برجسته و مشخص شدن عروق به خصوص در ناحیه پاها به علت افزایش حجم و جریان خون و همچنین فشار وارده از طرف رحم بر روی عروقی که از لگن عبور کرده و به پاها می رسند ، اتفاق می افتد. شاید نتوان به طور کامل از بروز این مسئله جلوگیری کرد اما شدت و احتمال بروز آن را با انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری و پیاده روی های منظم برای حفظ و تقویت گردش خون می توان کاهش داد.
گرفتگی و احتقان بینی
با افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و همچنین مخاط دستگاه تنفسی ، بینی شما حساس تر شده و شاید از گرفتگی و احتقان بینی شکایت داشته باشید. حتی برخی زنان در این دوران خون دماغ می شوند. سعی کنید در منزل یا محیط کارتان رطوبت کافی ایجاد کنید. می توانید این کار را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز و یا گذاشتن یک ظرف آب بر روی بخاری انجام دهید.
افزایش ترشحات واژن
تحت تاثیر هورمون استروژن و افزایش جریان خون به ناحیه لگن ، ترشحات وازن در دوران بارداری افزایش میابند و به آن لکوره می گویند. ترشحات طبیعی در این دوران باید بیر نگ یا مایل به سفید و بدون بو باشند.
در این زمان برای جذب ترشحات به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنید. همچنین استفاده از دوش واژینال در این دوران اکیدا منع دارد.
یبوست
یبوست نیز مشکلی است که عموما در سه ماهه اول بارداری بروز می کند. برای بهبود وضعیت ، سعی کنید از غذاهای نفاخ و موادی که یبوست را تشدید می کنند بپرهیزید. میوه و مواد حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید. سبزی های پخته می توانند گزینه خوبی برای درمان این مشکل باشند. مایعات به میزان کافی دریافت کنید. انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می توانند در این زمینه نیز کمک کننده باشند.