موضوعات

هفته پانزدهم بارداری

وضعیت جنین:

  1. شاید هنوز قادر به احساس آن نباشید اما اکنون جنین قادر به حرکت و لگد زدن است.
  2. گوش ها کامل شده اند.
  3. تا کنون چشم های جنین بیشتر در قسمت کناری و خارجی سر قرار داشتند. اما اکنون به جلوی صورت جایی که قرار است باشند منتقل شده اند.
  4. جنین در حال تمرین کردن و آماده شدن برای آینده است. او اکنون نفس می شکد، انگشتش را می مکد و مایع آمنیون را می بلعد. این حرکات برای تکامل دستگاه تنفس و گوارش جنین بسیار حائز اهمیت هستند.
  5. جنین در طول روز دست و پای خود را حرکت می دهد. زانوها و آرنجش را هم می کند و حتی لگد نیز می زند. اما به دلیل اینکه هنوز خیلی کوچک است و وزن چندانی ندارد شما قادر به درک این حرکات نیستید.


اندازه جنین:
اندازه جنین اکنون حدود 11 سانتی متر است.


تغییرات بدنی مادر:
اکنون که تقریبا اکثر علائم آزار دهنده سه ماهه اول از بین رفته اند شاید توجه شما به دندان هایتان بیشتر جلب شده باشد.


خونریزی لثه و مراقبت از آن در دوران بارداری
اگر بیشتر به دهانتان توجه کنید متوجه می شوید که لثه هایتان نسبت به قبل قرمز تر و شاید متورم شده باشند. حتی ممکن است زمانی که از مسواک یا نخ دندان استفاده می کنید لثه هایتان دچار خونریزی شوند. هورمون ها حتی در نحوه تشکیل پلاک روی دندان و عکس العمل بدن به باکتری های درون دهان نیز تاثیر می گذارند. ممکن است متوجه وجود یک توده بر روی لثه هایتان شوید که اصطلاحا به آن تومور حاملگی می گویند ، برخلاف نام ترسناکی که برایش انتخاب کرده اند التهاب لثه (ژنژیویت) و تومور لثه در دوران بارداری امری شایع بوده و پس از زایمان بهبود میابند.
در صورتی که هنگام مسواک کردن دچار درد و خونریزی لثه می شوید ، هرگز به فکر این نباشید که نباید مسواک کنید و یا بهداشت دهان خود را نادیده نگیرید. التهاب لثه با اینکه مسئله ی شایع و بی خطری است اما در صورتی که نادیده گرفته شود می تواند منجر به عفونت لثه و درگیری استخوان فک و ابتلا به بیماری پریودنتیس ( periodontitis) شود.
همچنین ارتباطی بین مشکلات دهان و دندان، زایمان زودرس و پره اکلمپسی نیز به اثبات رسیده است.

وزن گیری
برخلاف سه ماهه اول بارداری که به سختی یک کیلوگرم وزن اضافه می کردید، اکنون با از بین رفتن تهوع و بیشتر شدن اشتهایتان سرعت وزن گیری بسیار بیشتری خواهید داشت. با رشد جنین و افزایش نیاز مادر و جنین به انرژی در طول بارداری مادر باید وزن اضافه کند. اما به خاطر داشته باشید که این وزن گیری باید آهسته و پیوسته باشد. مثلا اگر قرار است شما 10 کیلوگرم تا پایان بارداری اضافه کنید ، این وزن گیری باید به مرور انجام گیرد نه اینکه در طول 2 ماه به طور ناگهانی وزنتان تا این حد زیاد شود.


علائم شایع


درد رباط گرد رحمی
در برخی زنان یکی از عوقب بزرگ شدن رحم ، کشیده شدن رباط های نگه دارند رحم است. این درد می تواند به صورت درد تیز یک طرفه یا دو طرفه باشد.
رحم به وسیله چند رباط از طرفین به دیواره داخلی لگن متصل شده استف با رشد و بزرگ شدن رحم این رباط ها کشیده شده و درد ایجاد می کنند. البته این درد مداوم نیست. معمولا زمانی اتفاق می افتد که شما به طور ناگهانی تغییر وضعیت می دهید ، ناگهان از جایتان بلند می شوید و یا سرفه می کنید.
بهتر است در این مواقع در وضعیت راحتی قرار بگیرید و پاهایتان را بالاتر بگذارید.
افزایش اشتها
حال که حالت تهوع از بین رفته اشتهای شما چند برابر شده و نمی توانید در مقابل خوردن مقاومت کنید. در انتخاب مواد غذایی خود دقت کنید. مصرف زیاد مواد قندی شما را مستعد ابتلا به دیابت بارداری خواهد کرد.
گرفتگی و احتقان بینی
با افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و همچنین مخاط دستگاه تنفسی ، بینی شما حساس تر شده و شاید از گرفتگی و احتقان بینی شکایت داشته باشید. حتی برخی زنان در این دوران خون دماغ می شوند. سعی کنید در منزل یا محیط کارتان رطوبت کافی ایجاد کنید. می توانید این کار را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز و یا گذاشتن یک ظرف آب بر روی بخاری انجام دهید.
سوزش سر دل
برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.
سردرد
با افزایش فشار خون احتمال بروز سردرد بیشتر می شود. گرسنگی ، استرس و بسیاری عوامل دیگر می توانند زمینه ساز بروز سردرد باشند. در هر حال در صورت وقوع سردرد حتما پزشک خود را در میان بگذارید.
نفخ
هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.
سرگیجه
افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
حواس پرتی
احساس می کنید حواس پرت و فراموش کار شده اید؟ نمی توانید وسایلتان را پیدا کنید. هورمون ها روی مغز شما نیز تاثیر گذاشته اند. نگران نباشید بعد از زایمان به وضعیت قبلی خود باز می گردید. اصطلاحا به این مشکل PREGNANCY BRAIN می گویند.