موضوعات

هفته چهاردهم بارداری

وضعیت جنین:

  1. شاید فکر می کردید کودک پس از ماه ها توانایی ایستادن را کسب می کند. اما جنین شما اکنون می تواند بدن خود را صاف کند و درون رحم بایستد.
  2. ابروها رشد کرده اند.
  3. موهای ظریفی سطح بدن جنین را پوشانده اند که با آن لانوگو می گویند. این موها بعد از تولد کم کم می ریزند.
  4. موهای سر جنین نیز در آمده اند.
  5. روده های جنین شروع به تولید مکونیوم می کنند. مکونیوم در واقع همان مدفوع جنین است. تا قبل از تولد این مکونیوم کاملا استریل است. نگران آلوده شدن جنین خود نباشید.اندازه جنین:
جنین شما اکنون درست به اندازه یک لیمو است.تغییرات بدنی مادر :
رحم دیگر از حفره استخوانی لگن خارج شده و حتی شاید شما بتوانید کمی آن را لمس کنید.
تکرر ادرار ، خستگی و حساسیت پستان ها تقریبا از بین رفته اند.
بدن به طور طبیعی برای جلوگیری از پس زدن جنین به عنوان یک عامل بیگانه ، سیستم ایمنی را تضعیف می کند. در نتیجه در این زمان بدن مستعد ابتلا به بیماری و عفونت خواهد بود. به خصوص اگر در فصل سرما باردار شده اید، مواظب سرماخوردگی و آنفولانزا باشید. بنابراین دستان خود را به طور مرتب بشویید. ترجیحا در این دوران با اطرافیان روبوسی نکنید.
افزایش وزن مادر از سه ماهه دوم به بعد (نیمه دوم بارداری) کاملا مشهود خواهد بود.علائم شایع
درد رباط گرد رحمی
در برخی زنان یکی از عوقب بزرگ شدن رحم ، کشیده شدن رباط های نگه دارند رحم است. این درد می تواند به صورت درد تیز یک طرفه یا دو طرفه باشد.
رحم به وسیله چند رباط از طرفین به دیواره داخلی لگن متصل شده استف با رشد و بزرگ شدن رحم این رباط ها کشیده شده و درد ایجاد می کنند. البته این درد مداوم نیست. معمولا زمانی اتفاق می افتد که شما به طور ناگهانی تغییر وضعیت می دهید ، ناگهان از جایتان بلند می شوید و یا سرفه می کنید.
بهتر است در این مواقع در وضعیت راحتی قرار بگیرید و پاهایتان را بالاتر بگذارید.
رشد پستان ها
پستان ها به سرعت رشد می کنند اما دیگر خبری از درد و حساسیت آنها نیست.
افزایش اشتها
حال که حالت تهوع از بین رفته اشتهای شما چند برابر شده و نمی توانید در مقابل خوردن مقاومت کنید. در انتخاب مواد غذایی خود دقت کنید. مصرف زیاد مواد قندی شما را مستعد ابتلا به دیابت بارداری خواهد کرد.
واریس عروق
برجسته و مشخص شدن عروق به خصوص در ناحیه پاها به علت افزایش حجم و جریان خون و همچنین فشار وارده از طرف رحم بر روی عروقی که از لگن عبور کرده و به پاها می رسند ، اتفاق می افتد. شاید نتوان به طور کامل از بروز این مسئله جلوگیری کرد اما شدت و احتمال بروز آن را با انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری و پیاده روی های منظم برای حفظ و تقویت گردش خون می توان کاهش داد.
گرفتگی و احتقان بینی
با افزایش جریان خون در تمام نقاط بدن و همچنین مخاط دستگاه تنفسی ، بینی شما حساس تر شده و شاید از گرفتگی و احتقان بینی شکایت داشته باشید. حتی برخی زنان در این دوران خون دماغ می شوند. سعی کنید در منزل یا محیط کارتان رطوبت کافی ایجاد کنید. می توانید این کار را با استفاده از دستگاه رطوبت ساز و یا گذاشتن یک ظرف آب بر روی بخاری انجام دهید.