موضوعات

هفته سیزدهم بارداری

وضعیت جنین :

  • استخوان های دست و پای جنین در حال شکل گیری هستند و اکنون او قادر است انگشتانش را بمکد.
  • روده ها تکامل بیشتری پیدا کرده اند. در هفته های گذشته روده ها برای تکامل و رشد از فضای کافی در داخل شکم جنین برخوردار نبودند به همین دلیل در امتداد بند ناف و بیرون از بدن جنین به رشد خود ادامه داده بودند. در این هفته روده ها به داخل شکم ، جایی که قرار است باشند منتقل می شوند.
  • تارهای صوتی جنین در این هفته به وجود می آیند.
  • جفت بزرگ تر و سنگین تر شده است.اندازه جنین:
جنین شما اکنون اندازه یک هلو است. البته در این زمان شباهت زیادی به موجودات فضایی دارد زیرا سر نسبت به بدنش هنوز خیلی بزرگ است.تغییرات بدنی مادر :
با ورود به سه ماهه دوم بسیاری از علائم مانند حالت تهوع ، حساسیت پستان ها ، نفخ و خستگی از بین می روند. بی دلیل نیست که سه ماهه دوم را بهترین دوران بارداری می نامند. البته این علائم در برخی زنان تا چند هفته دیگر نیز پابرجا می ماند.
درست است که سه ماهه دوم را بهترین دوران می نامند اما این بدان معنا نیست که این دوران عاری از هر علامت آزار دهنده ای است.
افزایش ترشحات واژن
تحت تاثیر هورمون استروژن و افزایش جریان خون به ناحیه لگن ، ترشحات وازن در دوران بارداری افزایش میابند و به آن لکوره می گویند. ترشحات طبیعی در این دوران باید بیر نگ یا مایل به سفید و بدون بو باشند.
در این زمان برای جذب ترشحات به هیچ عنوان از تامپون استفاده نکنید. همچنین استفاده از دوش واژینال در این دوران اکیدا منع دارد.رابطه جنسی در دوران بارداری
با از بین رفتن علائم اولیه بارداری و افزایش ترشحات واژن برخی از زنان این دوران از بارداری را لذت بخش ترین دوران از نظر برقراری رابطه جنسی می دانند. حتی بعضی از زنان برای اولین بار در زندگی رسیدن به ارگاسم را تجربه می کنند.
شکمتان از اندازه ای که باید باشد بزرگ تر است؟
در حاملگی دوقلویی رحم بزرگ تر از حاملگی تک قلویی است. زنان با سن بالای 35 سال و سابقه حاملگی دوقلویی در خانواده با احتمال بیشتری دوقلو حامله می شوند.
ممکن است سن بارداری شما بیشتری از چیزی باشد که فکر می کردید.
مثانه پر ، وجود گاز در روده ، افزایش مایع آمنیون (پلی هیدرآمنیوس) نیز می توانند از سایر علل بزرگتر بودن رحم نسبت به سن حاملگی باشند.علائم شایع
سوزش سر دل
برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.
افزایش ترشحات واژن
افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری امری شایع است. البته باید به این نکته توجه داشت که ترشحات طبیعی بدون بو ، کم بو و بدون رنگ و یا کمی سفید هستند. هورمون استروژن مسئول این امر است.
درد رباط های رحمی
احساس کشیدگی و درد در ناحیه زیر شکم و در قسمت لگن ف ناشی از فشار وارده بر رباط های نگه دارنده رحم است. وزن رحم روز به روز بیشتر شده و رباط ها و عضلات اطراف خود را دچار کشیدگی می کند.
قابل مشاهده شدن عروق
خطوط آبی رنگ روی پوست در واقع همان عروق خونی هستند که با متسع شدن عروق و تغییرات پوست قابل مشاهده می شوند. عروق پستان و شکم اولین نقاطی هستند که به چشم می خورند. سپس به مرور متوجه خواهید شد که عروق دست و پایتان نیز بزرگ تر و واضح تر شده اند. با افزایش 20 تا 40 درصدی حجم خون ، فشار خون نیز افزایش می یابد تا جریان خون در تمام نقاط بدن شما و نیز جنین برقرار باشد.