موضوعات

هفته دوازدهم بارداری

وضعیت جنین:
سیستم گوارش جنین کامل شده است و اکنون کم کم شروع به فعالیت خواهد کرد.البته بلوغ دستگاه گوارش تا پایان بارداری ادامه خواهد داشت. جنین با شروع انقباضات روده خود را برای دفع مدفوع بعد از به دنیا آمدن آماده می کند.
مغز استخوان شروع به ساخت سلول های خونی و نیز سلول های ایمنی می کند.
ضربان قلب جنین اکنون قابل شنیدن است.


اندازه جنین:
سایز جنین شما اکنون حدود 7 سانتی متر است.


تغییرات بدنی مادر
رحم شما در این هفته کم کم رشد کرده و از داخل حفره استخوانی لگن خارج می شود.
از این پس علائم سه ماهه اول بارداری مانند تهوع، استفراغ ، تکرر ادرار، حساسیت و درد پستان ها بهبود میابند و در عوض سرگیجه به سراغ شما می آید.
جنین بزرگ تر شده و بخش زیادی از انرژی شما صرف خونرسانی به او می شود. به عبارتی افزایش خونرسانی به جنین و کاهش آن برای شما. علت دیکر سرگیجه می تواند کاهش قند خون در این زمان باشد. بهتر است حرکات آرام را جایگزین بلند شدن سریع از صندلی کنید. اگر احساس سرگیجه، ضعف و غش به شما دست داد ، سریعا بنشینید و یا دراز بکشید.
تغییر میل جنسی
اثر هورمون ها می تواند بر افراد مختلف متفاوت باشد. برخی افراد در دوران بارداری میل جنسی بیشتری دارند و حتی برای اولین بار ارگاسم را تجربه می کنند. برخی بر عکس، میلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. حتی اگر قادر به برقراری رابطه جنسی نیستید، سعی کنید رابطه عاطفی خود را با همسرتان حفظ کنید.
انجام ورزش کگل در این دوران اهمیت ویژه ای دارد. عضلات ناحیه لگن خود را به مدت 5 تا 10 ثانیه منقبض کنید. این کار عضلات این ناحیه را تقویت می کند. این همان چیزی است که در دوران بارداری، پس از زایمان و خود زایمان به آن نیازمندید.


علائم شایع
افزایش ترشحات واژن

افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری امری شایع است. البته باید به این نکته توجه داشت که ترشحات طبیعی بدون بو ، کم بو و بدون رنگ و یا کمی سفید هستند. هورمون استروژن مسئول این امر است.
سردرد
با افزایش فشار خون احتمال بروز سردرد بیشتر می شود. گرسنگی ، استرس و بسیاری عوامل دیگر می توانند زمینه ساز بروز سردرد باشند. در هر حال در صورت وقوع سردرد حتما پزشک خود را در میان بگذارید.
کاهش دفعات دفع ادرار
به خروج رحم از داخل حفره استخوانی لگن تکرر ادرار شما نیز کمتر می شود.
تقویت شدن حس بویایی
در این زمان ممکن است به بوهای اطراف حساس تر شده باشید. افزایش جریان خون در سیستم تنفسی و قوی تر شدن سول های بویایی در این دوران ، می تواند علت این موضوع باشد. سعی کنید در محیط هایی قرار بگیرید که تهویه مناسبی دارند.
نفخ
هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.
خستگی
افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.