موضوعات

هفته یازدهم بارداری

وضعیت جنین:

  • اکنون دست ها و پاهای جنین کامل شده اند و در جلوی بدن او قرار دارند.
  • اگر جنین دختر است تخمدان ها و اگر پسر است بیضه هایش تشکیل شده اند.
  • گوش های جنین تقریبا کامل شده اند.
  • سوراخ های بینی باز شده اند.
  • زبان ، سقف دهان و نوک پستان ها تشکیل شده اند.
  • فولیکول های موی روی سر جنین در حال شکل گیری هستند.
  • بستر ناخن ها در این هفته شکل می گیرند.
  • اکنون جنین قادر است وضعیت خود را تغییر دهد. بدن خود را بکشد، خم شود و دست و پای خود را حرکت دهد.اندازه جنین
سایز جنین شما اکنون کمی بیشتر از 5 سانتی متر است.تغییرات بدنی مادر:
در این روزها احتمالا احساس گرسنگی بیشتری خواهید کرد. تهوع صبح گاهی شما کم کم از بین می رود و اشتهایتان بیشتر و بیشتر می شود. در دوران بارداری مادر نیاز به وزن گیری مناسب دارد اما توجه داشته باشید افزایش وزن بیش از حد نیز مجاز نمی باشد.در انتخاب نوع مواد غذایی مصرفی خود دقت کنید.
انجام یوگا و حرکات تن آرامی می توانند در کاهش اضطراب و استرس مادر موثر باشد. انجام این ورزش ها همچنین احتمال ابتلای مادر به افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهند.


علائم شایع

یبوست
یبوست نیز مشکلی است که عموما در سه ماهه اول بارداری بروز می کند. برای بهبود وضعیت ، سعی کنید از غذاهای نفاخ و موادی که یبوست را تشدید می کنند بپرهیزید. میوه و مواد حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید. سبزی های پخته می توانند گزینه خوبی برای درمان این مشکل باشند. مایعات به میزان کافی دریافت کنید. انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می توانند در این زمینه نیز کمک کننده باشند.
سوزش سر دل
برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.
نفخ
هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.
افزایش ترشحات واژن
افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری امری شایع است. البته باید به این نکته توجه داشت که ترشحات طبیعی بدون بو ، کم بو و بدون رنگ و یا کمی سفید هستند. هورمون استروژن مسئول این امر است.
سردرد
با افزایش فشار خون احتمال بروز سردرد بیشتر می شود. گرسنگی ، استرس و بسیاری عوامل دیگر می توانند زمینه ساز بروز سردرد باشند. در هر حال در صورت وقوع سردرد حتما پزشک خود را در میان بگذارید.
ضعف و بی حالی
افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
درد رباط های رحمی
احساس کشیدگی و درد در ناحیه زیر شکم و در قسمت لگن ، ناشی از فشار وارده بر رباط های نگه دارنده رحم است. وزن رحم روز به روز بیشتر شده و رباط ها و عضلات اطراف خود را دچار کشیدگی می کند.