موضوعات

هفته دهم بارداری

وضعیت جنین:

  • در این هفته جنین شباهت بیشتری به انسان پیدا می کند.
  • استخوان ها و غضروف ها شکل می گیرند.
  • کم کم زانو ها و مچ پاها پدید می آیند.
  • آرنج دست اکنون توانایی خم شدن را پیدا کرده است.
  • انگشتان دست کامل تر شده و از یکدیگر تفکیک می شوند.
  • اولین نشانه های دندان جنین در این هفته پدید می آیند. جوانه های دندان در داخل لثه های جنین به وجود می آیند. عجله نکنید ، شما تا 6 ماهگی فرزند خود اثری از این دندان ها نخواهید دید. کمبود ویتامین D در مادر می تواند در سلامت دندان نوزاد در آینده تاثیر منفی داشته باشد.
  • سیستم گوارش جنین اکنون می تواند آنزیم های گوارشی بسازد.
  • کلیه ها توانایی تولید ادرار را پیدا کرده اند.
  • اگر جنین شما پسر باشد، از حالا شروع به تولید هورمون تستوسترون کرده است.


اندازه جنین:
اندازه جنین شما اکنون حدود 3 سانتی متر است.


تغییرات بدنی مادر:
باز هم در اثر ازدیاد هورمون ها ، این بار یبوست به سراغ شما می آید. حالت تهوع همچنان باقی مانده و اکنون نوبت چیزهای دیگری است.
برجستگی کوچکی در ناحیه زیر شکم قابل مشاهده است. رحم شما هنوز خیلی کوچک است. شاید فقط برجستگی کوچکی زیر شکمتان پدید بیاید.
قابل مشاهده شدن عروق
خطوط آبی رنگ روی پوست در واقع همان عروق خونی هستند که با متسع شدن عروق و تغییرات پوست قابل مشاهده می شوند. عروق پستان و شکم اولین نقاطی هستند که به چشم می خورند. سپس به مرور متوجه خواهید شد که عروق دست و پایتان نیز بزرگ تر و واضح تر شده اند. با افزایش 20 تا 40 درصدی حجم خون ، فشار خون نیز افزایش می یابد تا جریان خون در تمام نقاط بدن شما و نیز جنین برقرار باشد.علائم شایع
یبوست
یبوست نیز مشکلی است که عموما در سه ماهه اول بارداری بروز می کند. برای بهبود وضعیت ، سعی کنید از غذاهای نفاخ و موادی که یبوست را تشدید می کنند بپرهیزید. میوه و مواد حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود قرار دهید. سبزی های پخته می توانند گزینه خوبی برای درمان این مشکل باشند. مایعات به میزان کافی دریافت کنید. انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می توانند در این زمینه نیز کمک کننده باشند.
سوزش سر دل
برای جلوگیری از بروز این موضوع سعی کنید بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید. همراه با غذا مایعات ننوشید و از غذاهای تند و پر ادویه بپرهیزید.
نفخ
هورمون ها همچنان به شل کردن عضلات به خصوص عضلات صاف دستگاه گوارش ادامه می دهند. از این به بعد بهتر است در مورد چیزهایی که می خورید دقت بیشتری داشته باشید. سعی کنید از غذاهای نفاخ زیاد استفاده نکنید.
افزایش ترشحات واژن
افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری امری شایع است. البته باید به این نکته توجه داشت که ترشحات طبیعی بدون بو ، کم بو و بدون رنگ و یا کمی سفید هستند. هورمون استروژن مسئول این امر است.
سردرد
با افزایش فشار خون احتمال بروز سردرد بیشتر می شود. گرسنگی ، استرس و بسیاری عوامل دیگر می توانند زمینه ساز بروز سردرد باشند. در هر حال در صورت وقوع سردرد حتما پزشک خود را در میان بگذارید.
ضعف و بی حالی
افزایش فشار خون ، کاهش قند خون و مصرف بسیار زیاد انرژی در این دوران ممکن است باعث احساس ضعف ، بی حالی و یا غش شود. در این مواقع سریع بنشینید تا از احتمال افتادن و ضربه جلوگیری شود. مایعات مصرف کنید. این وقایع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
درد رباط های رحمی
احساس کشیدگی و درد در ناحیه زیر شکم و در قسمت لگن ، ناشی از فشار وارده بر رباط های نگه دارنده رحم است. وزن رحم روز به روز بیشتر شده و رباط ها و عضلات اطراف خود را دچار کشیدگی می کند.