موضوعات

هفته نهم بارداری

در واقع تا قبل از آغاز هفته نهم توده سلولی تشکیل شده ، رویان نامیده می شد. اکنون فرزند شما دوره رویانی را سپری کرده و وارد دوره جنین شده است.


وضعیت جنین:

گوش های جنین کامل تر شده اند.

کبد، کیسه صفرا و طحال تشکیل شده اند.

عضلات بدن جنین در حال شکل گیری هستند و اکنون او قادر است دست ها و پاهای خود را نیز به طور جداگانه حرکت دهد.

قلب جنین دیگر به اندازه ای بزرگ شده که بتوان با استفاده از اولتراسوند و داپلر آن را شنید.

البته برای شنیدن واضح صدای قلب هنوز کمی زود است. فعلا باید به مشاهده ضربان قلب در سونوگرافی اکتفا کنید.


اندازه جنین :

جنین شما اکنون 2.5 سانتی متر طول دارد.


تغییرات بدنی مادر:

با رسیدن به هفته نهم کم کم لباس ها برایتان تنگ می شوند. هنوز تکرر ادرار دارید. اما چیزی که بیش از همه شما را آزار می دهد احساس خستگی مفرط است. بدن شما برای رشد و تکامل جفت و جنین انرژی بسیار زیادی صرف می کند. متابولیسم بدن شما افزایش یافته ، افزایش ناگهانی و زیاد هورمون ها نیز از طرف دیگر بر این خستگی می افزایند. افزایش فشار و قند خون نیز از عوامل اصلی ایجاد خستگی هستند.

این خستگی با اتمام تکامل جفت در پایان سه ماهه اول از بین رفته و سه ماهه دوم خبری از خواب آلودگی و بی حالی نیست. این وضعیت خوب زیاد پابرجا نمی ماند. با شروع سه ماهه سوم خستگی مجدد باز می گردد.

تهوع و عدم میل به غذا همچنان شما را آزار می دهد؟ وعده های غذایی را بیشتر و مقدار غذای هر وعده را کم کنید. ورزش های دوران بارداری را انجام دهید.


پیشنهاد

اگر از سوزش سر دل رنج می برید ، از غذاهای تند و پر ادویه پرهیز کنید. اگر کمکی نکرد با مشورت پزشک می توانید از آنتی اسید ها استفاده کنید.

اگر سن شما بیشتر از 35 سال است و یا در خانواده سابقه اختلالات ژنتیکی وجود ، کم کم باید به فکر انجام تست غربالگری سلامت جنین باشید.