موضوعات

هفته هشتم بارداری

وضعیت جنین:

جنین با سرعت در حال رشد است. او حدود یک میلیمتر در روز رشد می کند.

در این هفته جنین شما لب ، پلک و بینی خواهد داشت. او هر چه بیشتر به یک انسان شبیه می شود.

فرم اولیه لب ها و چشم ها شکل می گیرند.

در پهنه دست ، خطوطی که بعدا قرار است انگشتان را از هم جدا کنند به وجود می آیند.

به نظر می رسد جنین شما نیز از این رشد هیجان زده شده است، ضربان قلب او در این هفته به حدود 150 بار در دقیقه می رسد. این مقدار دوبرابر سرعت ضربان قلب شماست.

گرچه هنوز شما قادر به احساس حرکات جنین نیستید اما بد نیست بدانید جنین شما از این هفته می تواند درون رحم حرکات ظریفی داشته باشد.

میزان مایع آمنیون از این هفته به بعد به اندازه 2 قاشق غذا در هر هفته افزایش میابد.


اندازه جنین:

سایز جنین در این هفته اندکی کمتر از 2 سانتی متر است. تخمین اندازه جنین در این زمان کمی دشوار می شود . درست است که جنین روزی یک میلیمتر رشد می کند اما این رشد تنها محدود به قد نیست.


تغییرات بدنی مادر:

حجم خون مادر طی بارداری 40 تا 50 درصد افزایش میابد. بنابراین بروز سردرد بعید نیست. در صورت مواجهه با سردرد حتما ماما یا پزشک خود را در جریان قرار دهید. هرگز سرخود از مسکن هایی مانند آسپرین یا ایبوبروفن استفاده نکنید.

کلوآسما یا ماسک حاملگی

تغییرات پوستی در دوران بارداری امری شایع است. برای جلوگیری یا کاهش احتمال بروز لک در صورت بهتر است هنگام خروج از منزل از ضدآفتاب های مناسب استفاده کنید. نگران نباشید. لک های پوستی ایجاد شده در دوران بارداری پس از زایمان تا حد زیادی از بین خواهند رفت.

علائم شایع:

با شروع حرکات جنین ، تهوع صبحگاهی نیز در مادر آغاز می شود.

اگر تا به این هفته علائم خاصی از بارداری در شما بروز نکرده ، دیگر وقت آن رسیده که بدنتان به شما علامت دهد. 75 درصد زنان در دوران بارداری خود تهوع صبحگاهی را تجربه می کنند. علت این مسئله می تواند افزایش قابل توجه میزان hcG و هورمون های استروژن و به خصوص پروژسترون باشد. شل شدن عضلات در نتیجه اثر این هورمون ها و تاثیر آنها بر میزان جریان خون می تواند زمینه ساز بروز این مشکل باشد.

پس از پایان سه ماهه اول ، با ورود به هفته 12 تا 14 بارداری معمولا این مشکل برطرف می شود. تا آن زمان سعی کنید تعداد وعده های غذایی را بیشتر کرده و حجم هر وعده را کم کنید. همچنین از مصرف مایعات همزمان با غذا پرهیز کنید.

پیشنهاد

با توجه به اینکه به احتمال زیاد ، تهوع میل شما را نسبت به غذا کم کرده، توصیه می کنیم میوه مصرف کنید. میوه ها علاوه بر تامین ویتامین های مورد نیاز برای بدن شما، در بهبود حالت تهوع و هضم بهتر غذا به شما کمک می کنند.