موضوعات

هفته هفتم بارداری

وضعیت جنین :

دست و پاهای جنین در حال شکل گیری هستند. البته فعلا بیشتر شبیه به بال یا پارو هستند.

جنین شما اکنون دهان و زبان دارد.

کلیه های جنین تشکیل شده اند. به زودی جنین قادر به تولید ادرار خواهد بود.


اندازه جنین :

جنین شما اکنون به اندازه یک دانه تمشک است. باید خوشحال باشید. از روز لقاح (یک ماه پیش) تا کنون جنین بسیار بزرگ شده است. قسمت اعظم این رشد مربوط به سر او بوده است. سلول های مغزی با سرعت 100 سلول در هر دقیقه تکثیر می شوند.


تغییر بدنی مادر:

با اینکه جنین هنوز بسیار کوچک است و شما هنوز در مورد بارداری خود به کسی چیزی نگفته اید ، بهتر است عجله کنید. از این هفته سینه هایتان شروع به بزرگ شدن می کنند. پستان ها تحت تاثیر هورمون استروژن و پروژسترون تغییر اندازه می دهند، ممکن است دردناک و حساس شوند. حتی نوک پستان کمی برجسته تر از گذشته خواهد شد. هاله اطراف نوک پستان نیز تیره تر و وسیع تر می شود.

تمام این تغییرات پستان ها را برای شیردهی به نوزاد آماده می کنند. به گونه ای که تولید شیر از حوالی هفته 33 بارداری آغاز خواهد شد.

علائم شایع:

علاوه بر مشکلات قبلی شامل ، تهوع، خستگی ، افزایش اشتها، ویار، درد پستان ها اکنون سوزش سر دل نیز ممکن است به سراغتان بیاید.

سوزش سر دل :
با رعایت برخی نکات تغذیه ای می توانید تا حد زیادی تحمل این مشکل را برای خود راحت تر کنید.

تکررادرار:

هورمون hcG با افزایش جریان خون به حفره لگن و سایر ارگان ها فعالیت کلیه ها را تحت تاثیر قرار داده ، همچنین اثر پروژسترون بر کلیه و مثانه تخلیه ادرار را تحریک می کند. برای حل این مسئله به هیچ عنوان مصرف مایعات خود را کم نکیند. بدن شما و نیز جنین به مایعات نیاز دارد. همچنین در این زمان کم آبی و بی آبی برای بدن شما بسیار خطرناک هستند. بهتر است مصرف مواد ادرار آور مثل کافئین را کاهش دهید.

احساس خستگی و خواب آلودگی :

طی سه ماهه اول بارداری بخش زیادی از انرژی دریافتی صرف تکامل جنین و تغییرات فیزیکی مادر می شوند. پس احساس خستگی غیر منطقی نیست. استراحت و غذای مناسب و نیز انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می تواند در کاهش این مشکل موثر باشد. در هر حال تا پایان سه ماهه اول بارداری این مشکل با شما همراه خواهد بود.

درد و حساسیت پستان ها :

هورمون های استروژن و پروژسترون در حال تغییر دادن بافت پستان شما و مناسب ساختن بستر برای تولید شیر هستند. در این زمان شاید از درد و حساسیت پستان شاکی باشید. استفاده از سوتین های مناسب و راحت شاید کمی شما را تسکین دهد.

حالت تهوع :

همچنان هورمون ها دردسرساز هستند. تهوع نیز معمولا تا پایان سه ماهه اول با شما می ماند و با شروع سه ماهه دوم بهبود میابد. در این زمان سعی نکنید وعده های غذایی خود را حذف کنید. بلکه با استفاده از تکنیک های دیگر تهوع خود را کنترل کنید. وزن گیری مناسب مادر در دوران بارداری بر رشد و نمو جنین بسیار تاثیر گذار است.

افزایش اشتها و یا ویار :

باز هم هورمون پروژسترون با اثر بر دستگاه گوارش ، میل شما را نسبت به غذا بیشتر می کند. حتی ممکن است غذایی که قبلا می خوردید برایتان جذاب نباشد و در عوض میل به غذاهایی داشته باشید که قبلا هیچ علاقه ای به آنها نداشته اید.