موضوعات

هفته ششم بارداری

وضعیت جنین :
سر جنین اکنون کاملا قابل شناسایی است. شواهدی از چانه ، پیشانی ، فک و گوش ها نیز به چشم می خورد.

کلیه ها ، کبد و ریه و روده نیز در این هفته شکل می گیرند .

قلب جنین حدود 80 بار در دقیقه می تپد و با افزایش سنش سریع تر نیز می شود.

جنین در این مرحله از تکامل خود دارای دم است. نگران نباشید. این دم به مرور از بین می رود.

اندازه جنین :

جنین شما اکنون کمتر از 2 سانتی متر است.

تغییرات بدنی مادر:

رحم شما هنوز داخل حفره لگن قرار دارد. انتظار بزرگ شدن شکمتان را هنوز نداشته باشید. گرچه تکرر ادرار، خستگی ، تهوع ممکن است شما را آزار دهد ، سعی کنید با استفاده از تکنیک هایی این مشکلات را کمتر کنید.

حال زمان مناسبی برای انجام اولین آزمایشات بارداری است. در این زمان معمولا یک بررسی کلی با انجام آزمایش خون توصیه می شود. همچنین انجام آزمایش ادرار نیز جهت تشخیص وجود عفونت اداراری معقولانه به نظر می رسد. زنان بارداری به خصوص در هفته های 6 تا 24 بارداری در معرض ابتلای بیشتری به عفونت های ادراری قرار دارند. در زنان باردار مبتلا به دیابت و یا دیابت بارداری این احتمال بسیار بیشتر نیز می شود.

علائم شایع

تکررادرار:

هورمون hcG با افزایش جریان خون به حفره لگن و سایر ارگان ها فعالیت کلیه ها را تحت تاثیر قرار داده ، همچنین اثر پروژسترون بر کلیه و مثانه تخلیه ادرار را تحریک می کند. برای حل این مسئله به هیچ عنوان مصرف مایعات خود را کم نکیند. بدن شما و نیز جنین به مایعات نیاز دارد. همچنین در این زمان کم آبی و بی آبی برای بدن شما بسیار خطرناک هستند. بهتر است مصرف مواد ادرار آور مثل کافئین را کاهش دهید.

احساس خستگی و خواب آلودگی :

طی سه ماهه اول بارداری بخش زیادی از انرژی دریافتی صرف تکامل جنین و تغییرات فیزیکی مادر می شوند. پس احساس خستگی غیر منطقی نیست. استراحت و غذای مناسب و نیز انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می تواند در کاهش این مشکل موثر باشد. در هر حال تا پایان سه ماهه اول بارداری این مشکل با شما همراه خواهد بود.

درد و حساسیت پستان ها :

هورمون های استروژن و پروژسترون در حال تغییر دادن بافت پستان شما و مناسب ساختن بستر برای تولید شیر هستند. در این زمان شاید از درد و حساسیت پستان شاکی باشید. استفاده از سوتین های مناسب و راحت شاید کمی شما را تسکین دهد.

حالت تهوع :

همچنان هورمون ها دردسرساز هستند. تهوع نیز معمولا تا پایان سه ماهه اول با شما می ماند و با شروع سه ماهه دوم بهبود میابد. در این زمان سعی نکنید وعده های غذایی خود را حذف کنید. بلکه با استفاده از تکنیک های دیگر تهوع خود را کنترل کنید. وزن گیری مناسب مادر در دوران بارداری بر رشد و نمو جنین بسیار تاثیر گذار است.

افزایش اشتها و یا ویار :

باز هم هورمون پروژسترون با اثر بر دستگاه گوارش ، میل شما را نسبت به غذا بیشتر می کند. حتی ممکن است غذایی که قبلا می خوردید برایتان جذاب نباشد و در عوض میل به غذاهایی داشته باشید که قبلا هیچ علاقه ای به آنها نداشته اید.