موضوعات

هفته پنجم بارداری

وضعیت جنین

  • جنین اکنون دارای قطب سری - دمی است .
  • قلب کم کم شکل می گیرد.
  • میزان hcG در خون مادر با انجام تست قابل اندازه گیری است. اکنون با انجام یک آزمایش می توانید از باردار بودن خود اطمینان حاصل کنید.
  • جریان خون بین رحم و جفت برقرار شده است.
  • ضربان قلب در حال به وجود آمدن است و خونرسانی به ارگان های جنین آغاز می شود.
  • در حال حاضر قلب جنین تنها از دو حفره تشکیل شده که ارتباط چندانی نیز با یکدیگر ندارند. برای شنیدن صدای قلب جنین هنوز زود است. کمی دیگر باید صبر کنید.


تغییرات بدنی مادر

در این زمان تغییرات خلق و خو کاملا طبیعی است.

احساس خستگی و خواب آلودگی ، تهوع ، درد و حساسیت پستان ها می توانند از علائم اولیه بارداری باشند. البته این علائم قبل از بروز قاعدگی نیز در اکثر زنان دیده می شوند بنابراین برای اطمینان بهتر است حتما تست حاملگی بدهید.

هورمون ها شروع به کار می کنند. استروژن ، پروژسترون و hcG اکنون بیش از پیش بر بدن شما تاثیر می گذارند. هورمون پروژسترون با اثر بر عضلات بدن باعث شل شدن آنها می شود تا از انقباض رحم و دفع جفت و جنین توسط بدن مادر جلوگیری کند.

علائم شایع

تکررادرار:

هورمون hcG با افزایش جریان خون به حفره لگن و سایر ارگان ها فعالیت کلیه ها را تحت تاثیر قرار داده ، همچنین اثر پروژسترون بر کلیه و مثانه تخلیه ادرار را تحریک می کند. برای حل این مسئله به هیچ عنوان مصرف مایعات خود را کم نکیند. بدن شما و نیز جنین به مایعات نیاز دارد. همچنین در این زمان کم آبی و بی آبی برای بدن شما بسیار خطرناک هستند. بهتر است مصرف مواد ادرار آور مثل کافئین را کاهش دهید.

احساس خستگی و خواب آلودگی :

طی سه ماهه اول بارداری بخش زیادی از انرژی دریافتی صرف تکامل جنین و تغییرات فیزیکی مادر می شوند. پس احساس خستگی غیر منطقی نیست. استراحت و غذای مناسب و نیز انجام ورزش های مخصوص دوران بارداری می تواند در کاهش این مشکل موثر باشد. در هر حال تا پایان سه ماهه اول بارداری این مشکل با شما همراه خواهد بود.

درد و حساسیت پستان ها :

هورمون های استروژن و پروژسترون در حال تغییر دادن بافت پستان شما و مناسب ساختن بستر برای تولید شیر هستند. در این زمان شاید از درد و حساسیت پستان شاکی باشید. استفاده از سوتین های مناسب و راحت شاید کمی شما را تسکین دهد.

حالت تهوع :

همچنان هورمون ها دردسرساز هستند. تهوع نیز معمولا تا پایان سه ماهه اول با شما می ماند و با شروع سه ماهه دوم بهبود میابد. در این زمان سعی نکنید وعده های غذایی خود را حذف کنید. بلکه با استفاده از تکنیک های دیگر تهوع خود را کنترل کنید. وزن گیری مناسب مادر در دوران بارداری بر رشد و نمو جنین بسیار تاثیر گذار است.

افزایش اشتها و یا ویار :

باز هم هورمون پروژسترون با اثر بر دستگاه گوارش ، میل شما را نسبت به غذا بیشتر می کند. حتی ممکن است غذایی که قبلا می خوردید برایتان جذاب نباشد و در عوض میل به غذاهایی داشته باشید که قبلا هیچ علاقه ای به آنها نداشته اید.