موضوعات

هفته چهارم بارداری

جنین شما اکنون محکم در دیواره رحم نفوذ کرده است. همان طور که گفته شد در هفته چهارم بارداری (با محاسبه سن بارداری بر حسب اولین روز آخرین قاعدگی) برخی زنان ممکن است لکه بینی ناشی از لانه گزینی جنین را تجربه کنند. در این زمان شما منتظر پریود بعدیتان هستید بنابراین ممکن است این لکه بینی را با قاعدگی اشتباه بگیرید. همچنین علائمی مانند نفخ ، بی حالی و درد زیرشکم نیز ممکن است وجود داشته باشد.
همان طور که در هفته های ابتدایی بارداری توضیح داده شد سن واقعی جنین 2 هفته با سن حاملگی اختلاف دارد. لقاح در روز تخمک گذاری اتفاق می افتد اما چیزی که به طور قراردادی برای تخمین سن بارداری محاسبه می شود اولین روز آخرین قاعدگی شماست که حدود 2 هفته قبل از لقاح رخ داده است. بنابراین اگر می گوییم هفته چهارم بارداری در واقع جنین شما 2 هفته عمر دارد و یا زمانی که می گوییم جنین باید در هفته 40 بارداری به دنیا بیاید در حقیقت سن جنین 38 هفته است.

وضعیت جنین

  • حفره آمنیون یا همان کیسه آب اکنون شکل گرفته و جفت و جنین در حال تکامل هستند.
  • دستگاه گوارش جنین اکنون در حال شکل گیری است.
  • در این زمان جنین از سه لایه سلولی تشکیل شده است. لایه اندودرم که دستگاه گوارش را می سازد. لایه مزودرم که قرار است قلب، دستگاه تناسلی ، استخوان ، کلیه و عضلات را بسازد و لایه اکتودرم که سیستم عصبی ، پوست ، مو و چشم ها را خواهد ساخت.