موضوعات

راه های پیشگیری از عفونت های دستگاه تناسلی در زنان

نکته قابل توجه اين است که اغلب اين عفونت ها آميزشي بوده و عفونت درمان نشده همسر مي تواند باعث ايجاد عفونت در شخص شود. گاه ممکن است همسر دچار عفونتي باشد که خود ً از آن خبر ندارد چرا که نشانه هاي مردان کاملا متفاوت با علايم زنان است. مراجعه به پزشک و معاينات منظم لگن در تشخيص به موقع و درمان صحيح کمک کننده است هم چنين استفاده از کاندوم در زماني که يکي از زوج ها دچار عفونت است از انتقال عفونت به همسر جلوگيري مي کند. به طور کلي براي پيشگيري از عفونت هاي دستگاه تناسلي در زنان به اين نکات توجه کنيد:

 1. پس از ادرار کردن و اجابت مزاج هميشه بايد شستشو از سمت جلو به طرف عقب باشد. اين کار از رانده شدن باکتري هاي انتهاي دستگاه گوارش به ناحيه تناسلي جلوگيري مي کند.
 2. از پودر تالک در اطراف ناحيه تناسلي استفاده نشود چون رطوبت را در خود نگه مي دارد.
 3. سطح خارجي نواحي تناسلي به طور منظم با آب ولرم شستشو و خشک شود.
 4. استفاده خودسرانه از آنتي بيوتيک ها و مصرف بي رويه آن، ميکروب هاي مفيد و طبيعي را از ميان برده و زمينه ابتلا به عفونت هاي قارچي را افزايش مي دهد.
 5. از لباس زير پنبه اي، استفاده شود مناسب ترين نوع لباس زير، لباس هايي هستند که از پارچه نخي تهيه شده اند.
 6. در هنگام ورزش از لباس هاي گشاد استفاده کنيد و آنها رابا مواد شوينده غير معطر بشوييد.
 7. از محصولات معطرکه مخاط مهبل را تحريک مي کند استفاده نکنيد ( از کاغذهاي توالت حاوي مواد معطر و رنگي و نشستن در وان حمام پرهيز شود.)
 8. اگر فرد مبتلا از قرص هاي جلوگيري از بارداري استفاده مي کند براي جلوگيري از عفونت هاي مکرر نيازي به قطع روش نيست. گاهي تغيير نوع هورمون يا قدرت آن مي تواند براي جلوگيري از بازگشت مشکل کافي باشد.
 9. کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به ديابت از عود عفونت هاي قارچي جلوگيري مي کند.
 10. رعايت اصول اخلاقي و بهداشتي در روابط جنسي و شستشوي دستگاه تناسلي و هم چنين ادرار کردن بعد از تماس جنسي، اجتناب از رفتارهاي جنسي پرخطرو نداشتن روابط جنسي نامشروع قبل از ازدواج تا حد زيادي از عفونت هاي دستگاه تناسلي جلوگيري مي کند.
 11. پس از دوش روزانه ناحيه خارجي تناسلي با دستمال خوب خشک شود .
 12. از حوله هاي شخصي استفاده شود
 13. انجام «پاپ اسمير» مطابق دستورالعمل ها به کليه زنان ازدواج کرده توصيه می شود.
 14. در صورت استفاده از عوامل مستعدکننده عفونت نظيرIUD بايد به طور مرتب توسط پزشک و ماما کنترل و در صورت مشاهده عارضه اي خاص زودتر از موعد مقرربه پزشک و ماما مراجعه شود.


منبع :

بیماری های زنان و مامایی دنفورت ، دستورالعمل کشوری مرکز مدیریت بیماری ها

به نقل از فصلنامه بهورز